Agnieszka Nymś-Górna zainteresowała się ważnym cywilizacyjnie zagadnieniem badawczym i zarazem bardzo skomplikowanym, biorąc pod uwagę to, że dotyczy problematyki społecznej, psychologicznej oraz nauk o zdrowiu. Jego uwikłanie w aspekty m.in. resocjalizacyjne, penitencjarne, socjalne, medyczne i prawne sprawia, że jest on trudny do analizy, a na pewno wymaga rozbudowanych kompetencji poznawczych.
